Iskoristite naše savete za meka stopala bez žuljeva!
Da li vas nakon dugog dana boli svaki korak? Imate li osećaj kao da vam se prsti pritiskaju uz ivice cipela? Možda su uzrok tome žuljevi. To je čest problem sa stopalima i gotovo svi ga imamo, posebno na prstima gde je teško sprečiti nastanak žuljeva. Ali, kako ih možete ukloniti i sprečiti? U ovom blogu pružićemo vam sve potrebne savete i trikove!
Razumevanje žuljeva: Uzroci i prevencija
- Šta su žuljevi?
Žuljevi su prirodni zaštitni sloj kože koji svakodnevno proizvodi nove ćelije. To je zadebljanje epidermisa koje može biti žućkasto, belo ili providno. Naši su stopali tokom dana izloženi hodanju i često stisnuti u obući koja možda nije dovoljno udobna. Na mestima gde je pritisak najveći, poput tabana, peta ili bočnih strana prstiju, koža proizvodi dodatne ćelije kako bi se zaštitila. - Različite vrste žuljeva
Kada je sloj žuljeva ravnomerno raspoređen i ne izaziva iritaciju, nazivamo ih fiziološkim žuljevima. To su normalni i korisni zaštitni slojevi koji ne zahtevaju tretman. Ali, ako ne vodite dovoljno računa o svojim stopalima, žuljevi mogu postati bolni i izazvati peckanje. Sledeće varijante žuljeva su znak da je potrebno reagovati:
Prekomerni žuljevi
Ovo je stanje u kojem zadebljanje kože počinje da pritiska dublje slojeve. Koža proizvodi ćelije ubrzanim tempom, što uzrokuje zadebljanje žuljeva na prstima i stopalima. Ovo može dovesti do pucanja, čime bakterije i virusi lako prodiru.
Čukljev
Čukljevi su posebno česti na prstima. To su delovi žuljeva koji su se formirali i prirasli za zglobove prstiju.
Pratite nas i u nastavku za više saveta o tretiranju i prevenciji žuljeva kako bi vaša stopala bila meka i zdrava.
Kako ukloniti žuljeve?
Uklanjanje žuljeva može biti izazovno. Ako patite od čukljeva ili imate izrazito zadebljane žuljeve, savetujemo da se obratite lekaru ili razmislite o profesionalnom pedikiru.
U manje ekstremnim slučajevima, žuljeve možete ukloniti sami:
- Ručno
- Mehanički
Jednostavni tretmani i kućni lekovi za uklanjanje žuljeva ručno
- Topla voda
Jednostavno potapanje u toplu vodu često je prvi korak koji dermatolozi preporučuju. Potopite područje zahvaćeno žuljevima u toplu vodu na 20 minuta. Nakon sušenja peškirom, pokušajte lagano da skinete sloj žuljeva prstom. Nakon nekoliko tretmana, možete ukloniti žulj sloj po sloj. - Soda bikarbona i limunov sok
Kombinacija kiselog sastojka (limunov sok) i sode bikarbone stvara reakciju koja olakšava uklanjanje žuljeva. Potrebni su vam topla voda, posuda, 2 do 3 kašike limunovog soka i soda bikarbona. Potopite stopala, dodajte sodu, i ostavite da deluje – zrnca sode dodatno pospešuju uklanjanje žuljeva. - Kamen za pete
Za žuljeve na tabanima ili laktovima, kamen za pete je odličan alat. Nakon što ste dobro potopili žulj, primenite kamen laganim kružnim pokretima. Ne pokušavajte da uklonite sve odjednom – uklanjajte sloj po sloj.
Uklanjanje žuljeva mehaničkim putem
- Silk’n VacuPedi
Ako želite brže rešenje, odabrali smo savršen uređaj za vas! Silk’n VacuPedi uklanja žuljeve sigurno, lako i bez bola. Ovaj električni aparat s ugrađenim vakum sistemom daje glatka stopala za samo nekoliko sekundi.
Saveti za prevenciju žuljeva
- Savet 1: Izbegavajte uske cipele**
Ako imate problem sa žuljevima, izbegavajte visoke potpetice. Pritisak i trenje povećavaju dotok krvi, podstičući proizvodnju ćelija kože. Izmenjujte potpetice sa sandalama ili patikama, a za dodatnu podršku koristite uloške kako biste ravnomerno raspodelili pritisak. - Savet 2: Redovno kupanje stopala**
Ne potcenjujte snagu kupke za stopala! Ona omekšava kožu, što olakšava tretiranje žuljeva odmah nakon toga. Uvedite ovu naviku i završite svaki tretman kremom za hidrataciju kako biste održali meku kožu. - Savet 3: Hidratacija, hidratacija, hidratacija**
Suva koža može uzrokovati razvoj žuljeva. Noge su izložene konstantnom trenju, posebno tokom zime i u suvom vremenu. Redovno uklanjajte mrtve ćelije i hidrirajte stopala kako biste očuvali zdravlje kože.
Česta pitanja o uklanjanju žuljeva
Koji je najbrži način za uklanjanje žuljeva?
Većina žuljeva nije trajna i lako se može tretirati kod kuće. Kada prestanete sa aktivnošću koja dovodi do pojave žuljeva ili preduzmete korake odmah nakon nje, žuljevi obično nestanu za par meseci.
Kako mogu ukloniti žuljeve?
Žuljeve možete tretirati kod kuće na sledeće načine: Potapanje žulja u toplu vodu. Turpijanje kako biste uklonili deo tvrdog sloja. Nanošenje hidratantne kreme. Dodavanje dodatnog jastučića u cipele. Piling tabana. Upotreba mehaničkih uređaja za brže i sigurno uklanjanje žuljeva.
Da li vazelin uklanja žuljeve?
Nanošenje dovoljne količine vazelina (ili drugih hidratantnih krema/gela) na žuljeve i ostavljanje preko noći može pomoći u omekšavanju žuljeva ili sprečiti isušivanje kože. Da li se žuljevi mogu trajno ukloniti? Da, mogu. Dermatolog ili podijatar može trajno ukloniti žulj hirurškim putem. Ovo je ambulantna procedura koja je obično minimalno invazivna.